ŠOK | Laureáti 2016 | LEGENDA


Ladislav Bottlik

Ladislav Bottlik 

Vodné pólo

Narodil sa 31. marca 1942 v Košiciach. S vodným pólom začínal v roku 1960 a už o dva roky neskôr získal ako hráč prvý titul majstra Československa, ktorých bolo napokon trinásť, všetky vo farbách mužstva Červená hviezda. Dvakrát štartoval na ME - v Utrechte 1966 a vo Viedni 1974 ako kapitán tímu, pričom reprezentačnú čiapku si obliekol celkom v 152 stretnutiach. Ihneď po ukončení hráčskej kariéry sa začala jeho bohatá trénerská púť. V období rokov 1976 až 1987 získal jedenásť federálnych titulov s ČH Košice. Neskôr odišiel do Záhrebu, kde v prestížnej juhoslovanskej súťaži viedol miestny klub Mladost, aby po návrate na Slovensko v deväťdesiatych rokoch získal s Novákmi ďalších päť slovenských ligových prvenstiev a v sezóne 1997/98 sa prebojoval až do semifinále Pohára víťazov pohárov. V roku 2008 pribudol majstrovský titul s domácim ČH Hornets. Okrem Mladosti Záhreb viedol aj ďalšie zahraničné kluby a v Košiciach isté obdobie viedol aj Sláviu VŠV. Na Majstrovstvách sveta v austrálskom Perthe vybojoval s národným tímom výborné 10. miesto, 3 krát sa s nim predstavil na majstrovstvách Európy a priviedol ho i k účasti na olympiádach v Barcelone a Sydney. Na piatich majstrovstvách Európy bol kormidelníkom spoločnej reprezentácie Československa.

Ján Michalko

Ján Michalko 

Športová medicína

Narodil sa v Košiciach 10.decembra 1936, no detstvo prežil pod Tatrami. Okrem milovaného futbalu sa v mládežníckom veku venoval i basketbalu a atletike. Ako lekár začínal pri hokejistoch v košickej Dukle, ktorú po čase vymenil za futbalovú Lokomotívu. V službách modro-bielej armády vydržal takmer tridsať rokov. V roku 1994 sa stal dvorným lekárom košického 1. FC, ktoré sa nachádzalo na vrchole svojej úspešnej éry. Z klubu viedla cesta aj do reprezentácie. „Doky“, ako mu vo futbalových kruhoch všetci familiárne hovoria, nosil niekoľko rokov "brašňu" olympijského mužstva, s ktorým absolvoval dve kvalifikácie – pred Montrealom 1976 a Moskvou 1980, kde stál aj pri zisku historickej zlatej medaily. Za svoju činnosť vo futbalovom hnutí získal certifikát FIFA a UEFA z futbalovej medicíny, šéfoval zdravotnej komisii Slovenského futbalového zväzu, ktorý ho ocenil zlatou medailou, je laureátom Ceny fair play Ivana Chodáka či nositeľom strieborných olympijských kruhov Slovenského olympijského výboru. Svoju kariéru športového lekára na vrcholovej úrovni v kluboch i reprezentáciách ukončil po neuveriteľných 55 rokoch. Stále to však neplatí úplne, aj v súčasnosti totiž pôsobí pri ženskom družstve Lokomotívy Košice.

Mária Mračnová

Mária Mračnová 

Atletika

Mária Mračnová (rodená Faithová) sa narodila 24. septembra 1946 v Košiciach. Patrila do generácie úspešných atlétok bratislavskej Slávie SVŠT a jej aktívna športová kariéra trvala šestnásť rokov. Na svoj talent upozornila už v roku 1966 štvrtým miestom na Majstrovstvách Európy v Budapešti a príslušnosť k výškarskej elite potvrdila 6. miestom na olympiáde 1968 v Mexiku a ziskom bronzu na Majstrovstvách Európy v Aténach 1969. Na olympijských hrách 1976 v Montreale sa umiestnila štvrtá a v tom istom roku skočila na atletických majstrovstvách republiky v Třinci československý rekord 192 centimetrov, ktorý ostal v platnosti ďalších 14 rokov. „Faia“ si úspešne počínala aj ako funkcionárka. V roku 1987 sa stala členkou výkonného výboru Československého olympijského výboru, ktorou bola až do skončenia jeho existencie v roku 1992. Spoluzakladala Slovenský olympijský výbor a tri volebné obdobia pôsobila ako jeho podpredsedníčka. V rokoch 1998 - 2012 predsedala Slovenskému atletickému zväzu. V súčasnosti je stále predsedníčkou Olympijského klubu Bratislava aj predsedníčkou komisie SOV pre ženy a šport. Je držiteľka viacerých významných ocenení a vyznamenaní. Do svojich rodných Košíc sa stále a rada vracia.

Andrej Kvašňák

Andrej Kvašňák / In Memoriam

Futbal

Andrej Kvašňák sa narodil v Košiciach 19. mája 1936. Vyrastal v dome na Watsonovej ulici, iba pár metrov od starého futbalového štadióna. Po vojenčine sa vrátil do Košíc a za miestnu Jednotu odohral sezónu 1958/59. Hneď po nej prestúpil do Sparty Praha, kde sa stal vďaka svojej vynikajúcej loptovej technike, prihrávkam a prehľadu okamžite miláčikom fanúšikov. V rokoch 1965 a 1967 získal s klubom dva tituly. V československej lige odohral celkovo 248 zápasov a strelil 83 gólov. Okrem Sparty pôsobil v belgickom klube Mechelen, Viktorii Žižkov, Turnove a v závere kariéry v Zličíne. Za československú reprezentáciu nastúpil celkom 47 krát a strelil 13 gólov. Dvakrát hral na majstrovstvách sveta. V Čile 1962 získal striebro a nechýbal ani na MS v Mexiku 1970. Z ME 1960 vo Francúzsku si s tímovými kolegami odniesol bronz. Je držiteľom titulu "Sparťan storočia", keď v ankete porazil futbalistov ako Jan Berger, či Tomáš Rosický. Andrej Kvašňák zomrel 18. apríl 2007 v Prahe. Posledná rozlúčka sa konala na Vinohradskom cintoríne v Prahe, kam sa s futbalovou legendou v rakve zahalenej v sparťanskej červeno-žlto-modrej vlajke prišli rozlúčiť davy ľudí.