ŠOK | Laureáti 2017 | LEGENDA


Image

Mikuláš Athanasov / In Memoriam

Zápasenie

Legenda slovenského zápasenia Mikuláš Athanasov sa narodil v Košiciach 28. novembra 1930. Bol najlepším slovenským zápasníkom povojnového obdobia. Reprezentačný debut zažil v roku 1950 vo Svite v medzištátnom stretnutí proti Sovietskemu zväzu. Jeho najväčším úspechom bol zisk bronzovej medaily v gréckorímskom štýle v hmotnostnej kategórii do 67 kg na olympijských hrách 1952 v Helsinkách, keď sa na jeho opasku ostali skalpy Gréka Parmerasa, Francúza Verdainca, Poliaka Szajewského a Taliana Benedettiho. Nestačil až v semifinále na neskoršieho olympijského víťaza Safina zo Sovietskeho zväzu. Cenné je aj jeho 7. miesto zo svetového šampionátu v roku 1955 v nemeckom Karlsruhe. Na domácich žinenkách štartoval postupne za Levente Košice, ATK Praha a Lokomotívu Košice) a v rokoch 1951, 1953 a 1955 sa vo svojej hmotnostnej kategórii stal majstrom Československa. Je nositeľom titulu Majster športu, získal ocenenie Bronzové kruhy SOV a je považovaný za jedného z najúspešnejších športovcov mesta Košice 20. storočia. Mikuláš Athanasov zomrel 25. decembra 2005.

Image

Igor Liba 

Ľadový hokej

Pri predstavovaní Igora Libu nemožno nezačať spomienkou na hokejové majstrovstvá sveta v Prahe roku 1985, kde bol práve útok Lukáč – Rusnák – Liba jednou z kľúčových súčastí na ceste za titulom svetových šampiónov. V národnom tíme získal striebro a bronz z olympijských hier a viaceré cenné kovy si priviezol aj zo svetových šampionátov, na ktorých reprezentoval Československo viac ako desaťročie. Pýši sa aj rekordným zápisom 211 štartov v národných farbách, čo je historicky najviac zo všetkých slovenských hráčov a na sklonku kariéry v jednom zápase nastúpil aj za novovytvorený tím Slovenska. Aj v lige má skvelú bilanciu, nebolo vari brankára, ktorého by neprekonal, v 589 zápasoch, vo federálnej lige či slovenskej extralige dal 285 gólov. Najviac si to užíval v oranžovo-čiernom drese košických VSŽ, s ktorými získal 2 majstrovské tituly (1986 a 1988), dva tituly má aj z vojenčiny v Dukle Jihlava (1983 a 1984) a jeden i zo slovenskej ligy s VSŽ Košice v roku 1999. Ako jediný zo slovenských hokejistov sa môže pochváliť, že hral v spoločnom útoku s legendárnym Wayne Gretzkym, keď obliekal dres tímu NHL Los Angeles Kings. Igor Liba bol vyhlásený tiež za najlepšieho československého hokejistu, ako víťaz ankety o Zlatú hokejku, v roku 1984. Dnes sa venuje výchove mládeže v akadémii, ktorá nesie jeho meno.

Image

Ján Pivarník 

Futbal

Populárny „Šivy“, ako znie jeho prezývka, ktorá mu prischla počas jeho pôsobenia v drese košických strojárov, oslávil vlani 70-ku (narodil sa 13. novembra 1947 v Cejkove pri Trebišove). Celú svoju ligovú kariéru rozdelil medzi VSS Košice a Slovan Bratislava, keď v oboch kluboch strávil po 6 sezón. Skvelý pravý bek s neuveriteľne rýchlymi nohami veľmi rád spomína na partiu zo štadióna na Solovievovej ulici, ktorú na čelné miesta federálne ligy doviedli takí trénerskí velikáni ako Štefan Jačiansky či Jozef Vengloš. Veľké úspechy na klubovej úrovni zažil po prestupe do Slovana, s ktorým sa v rokoch 1974 a 1975 stal majstrom Československa. Najviac ho však preslávil zlatý Belehrad 1976, kde to československý národný tím pod vedením Ježka a Vengloša dotiahol až k titulu majstrov Európy, po nezabudnuteľných víťazstvách nad Holandskom a Nemeckom. V reprezentácii začal už ako 20-ročný v roku 1967, v drese s levíčaťom na prsiach odohral 39 zápasov a okrem už zmieneného Belehradu zažil v roku 1970 i atmosféru majstrovstiev sveta v Mexiku. Archívy tiež uvádzajú, že odohral 267 ligových zápasov a dal v nich 14 gólov. V roku 1974 bol vyhlásený za Najlepšieho futbalistu Československa.