ŠOK | Laureáti 2018 | NÁDEJ

Gabriela Briškárová

Taekwondo

Gabriela sa narodila v roku 2001 v Košiciach a je dnes už historicky najúspešnejšou Slovenskou taekwondistkou. Študuje na Strednej športovej škole a od svojich 5 rokov je členkou Koryo Taekwondo klubu Slávia UPJŠ Košice, kde trénuje pod vedením trénera Mária Šveca. V roku 2018 sa jej na medzinárodnej scéne vskutku darilo. Z juniorského turnaja Slovenia open si odniesla striebro a medailu s bronzovým odleskom si vybojovala na juniorských pretekov Dutch open. Nesklamala ani v zámorí, kde jej v silnej konkurencii turnaja President´s Cup – Pan Am v Las Vegas na krk zavesili najcennejší kov. Darilo sa jej aj vo farbách reprezentačného dresu. Na Majstrovstvá sveta juniorov, ktoré hostilo Tunisko obsadila vynikajúcu bronzovú priečku a na Majstrovstvá Európy do 21 rokov v Poľsku skončila na celkovom 5. mieste. Jej snom je štart pod piatimi kruhmi, k čomu smeruje aj jej príprava a členstvo v slovenskom TOP tíme pre letnú olympiádu Tokyo 2020. Zaujímavosťou je, že tomuto športovému odvetviu sa veľmi úspešne venujú aj jej ďalší štyria súrodenci, vrátane jej dvojičky – brata Gabriela.

Romana Čisovská

Tenis

K tenisu ju v Košiciach v rannom veku priviedol starý otec. Začínala ako šesťročná a popri tenise sa venovala aj gymnastike a basketbalu. V jedenástich rokoch padla voľba sústrediť sa plne na tenis a ako 12 ročná zmenila klubové farby za MŠK Poprad-Tatry. Po prvých úspechoch prišla ponuka pôsobiť v Národnom tenisovom centre a tak sa trinásťročná Romana presťahovala do Bratislavy, kde trénovala pod vedením Milana Martinca a neskôr pod taktovkou súčasného trénera Pavla Krta. Romana je päťnásobnou majsterkou Slovenska, štvornásobnou víťazkou ankety „Talent roka“, víťazkou ankety juniorka roka 2018 a niekoľkonásobnou víťazkou medzinárodných turnajov. Najvýraznejším úspechom mladej Košičanky bol v roku 2018 zisk bronzovej medaily na Junior Fed Cupe v maďarskej metropole, kde sa tímu v zložení Romana Čisovská, Nina Stankovská a Eszter Méri podarilo pod vedením kapitána Reného Hanáka poraziť ruské tenistky a obsadiť tak konečnú tretiu priečku.

Adam Klajber

Stolný tenis

O Adamovi Klajberovi sa hovorí, že sa narodil s raketou v ruke. K stolnému tenisu ho priviedol starý otec, ktorý na ZŠ v Moldave nad Bodvou viedol stolnotenisový krúžok pre deti. Aktuálne pôsobí v klube STK Lokomotíva Košice pod vedením Andreja Dzelinského a hosťuje v klube Geológ Rožňava, kde hráva najvyššiu slovenskú súťaž mužov. Rok 2018 sa môže počítať medzi jeho zatiaľ najúspešnejšie. Okrem víťazstiev na slovenských pohároch mládeže v kategórii kadetov, juniorov a aj mužov U21, bol finalistom medzinárodného turnaja in memory Janos Molnar v Budapešti, získal bronzovú medailu na svetovom pohári World Junior Circuit Polish Junior & Cadet Open a bronzovú medailu na majstrovstvách Európy v rumunskej Kluži v štvorhre kadetov. V apríli 2018 figuroval na 24.mieste svetového rebríčka kadetov a v súčasnosti je jasnou slovenskou juniorskou jednotkou.