ŠOK | Laureáti 2018 | TOP 10


Alexandra Bezeková

Alexandra Bezeková

Atletika

Rodáčka z Košíc sa atletike začala venovať v siedmom ročníku základnej školy, keď si jej výrazný talent všimol tréner Rastislav Miško, pod vedením ktorého sa vypracovala na slovenskú šprintérsku jednotku a spolupracuje s ním dodnes. Alexandra Bezeková, ktorú priatelia a známi volajú Smeja aktuálne pôsobí v banskobystrickej Dukle. Po niekoľkoročnej príprave na 100 a 200 m sa v roku 2017 rozhodli s trénerom preorientovať na „štvrťku“. Tá priniesla svoje ovocie už čoskoro. V roku 2018 si pri svojej premiérovej účasti na halových majstrovstvách sveta v Birminghame vybojovala v behu na 400 metrov výborné 9. miesto a zažiarila i vo finále ženskej štafety na 4×400 metrov na atletických majstrovstiev Európy v Berlíne. Kvarteto Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká a Alexandra Bezeková sa pod vedením trénera Marcela Lopuchovského stalo vôbec prvou slovenskou štafetou, ktorá sa na vrcholnom podujatí prebojovala do finálovej osmičky.

Michal Dudovic

Michal Dudovič 

Florbal

Michal sa začal priúčať tajom florbalu ako trojročný popri svojich starších bratoch. Vyrastal v tíme ATU Košice a aktuálne zdokonaľuje svoje umenie s hokejkou a deravou loptičkou v najúspešnejšom švajčiarskom tíme SV Wiler-Ersigen. Vo Švajčiarsku, kde ligová súťaž patrí medzi najkvalitnejšie v Európe, hral spočiatku v kádri juniorského tímu, s ktorým sa mu podarilo získať tri majstrovské tituly. V súčasnosti je už stabilným členom A mužstva, ktoré má tie najvyššie ambície. Na majstrovstvách sveta vo florbale, ktoré sa konali v závere roka 2018 v Prahe, získal Michal s 21 bodmi (9+12) ocenenie pre najproduktívnejšieho hráča šampionátu a bol výraznou oporou reprezentačného tímu, ktorý si vybojoval konečné 9. miesto.

Alexandra Filipová

Alexandra Filipová 

Kickbox

Alexandra skúšala ako dieťa rôzne športy. Najdlhšie, celkom 8 rokov, sa venovala jazde na koni. Nastal zlom a akoby z trucu padla voľba na kickbox. Písal sa rok 2015 a Alexandru oslovila možnosť stať sa súčasťou čerstvo založeného Ladies Victory Club po vedením sestier Lucie a Veroniky Cmárových. Začiatky neboli jednoduché, ale hneď po prvom rozbitom nose bolo jasné, že Alexandra sa v tomto športe našla. V poslednom a doteraz najúspešnejšom roku 2018 vyhrala pri svojej premiére na Európskom šampionáte seniorov v Bratislave titul majsterky Európy v disciplíne low kick žien do 70 kg a v slovinskom Maribore vybojovala v druhej časti šampionátu tretie miesto v disciplíne full contact žien do 70 kg. Rok 2018 bol pre Alexandru úspešný aj na iných vrcholných podujatiach, keď dokázala pod taktovkou trénerov Petra Onuščáka a Lucie Cmárová zvíťaziť na svetovom pohári v Budapešti, priniesť zlato z Európskeho pohára v Prahe aj v Belehrade. V januári roku 2019 bola Slovenským zväzom kickboxu vyhodnotená ako najúspešnejšia ženská reprezentantka SR v kickboxe za rok 2018.

Romana Gajdošová

Romana Gajdošová 

Triatlon

Momentálne najlepšej slovenskej triatlonistke Romane Gajdošovej, členke klubu TTK Košice, sa darilo aj v roku 2018. Táto už päťnásobná držiteľka titulu slovenskej seniorskej triatlonovej kráľovnej obsadila na majstrovstvách Európy v škótskom Glasgowe 15. miesto, čim prekonala doterajšie slovenské maximum na trati s olympijskými objemami, ktorým bolo 21. miesto Márie Kuriačkovej z roku 1993. Vo vydarenej sezóne 2018, počas ktorej sa jej podarilo zložiť aj bakalárske skúšky na vysokej škole, pravidelne štartovala na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta a v koncoročnom poradí šampionátu jej patrí 52. priečka. K úspechom môže zaradiť i titul majsterky Slovenska v šprint triatlone 2018 a na otázku o ďalších ambíciách neskrýva nádeje viažuce sa ku blížiacej sa kvalifikácii na olympiádu v Tokiu.

Tomáš Hoferica

Tomáš Hoferica 

Vodné pólo

Brankár majstrovského ŠK Hornets Košice, 25 ročný Tomáš Hoferica, privádzal počas celej uplynulej sezóny svojimi spoľahlivými a neraz aj čarovnými zákrokmi strelcov súperových mužstiev často do zúfalstva. Aj vďaka jeho výkonom sa podarilo vrátiť po dlhšej odmlke titul z najvyššej domácej súťaže na košickú vodu. Jedným z vrcholov reprezentačnej sezóny bol pre Tomáša medzinárodný turnaj v gruzínskom Tbilisi, kde slovenskí vodní pólisti porazili Turecko i Kazachstan, ôsme mužstvo Svetovej ligy, a tesne podľahli iba tradičnému súperovi a hostiteľom z Gruzínska. Táto opora národného tímu, disponujúca mimoriadným fyzickým fondom, sa predstavila v pozícii brankárskej jednotky aj na majstrovstvách Európy v Barcelone. Išlo o jeho premiérový štart v seniorskej reprezentácii na tak prestížnom podujatí. Napriek nesplnenému cieľu prebojovať sa medzi 12-tku najlepších to bola pre Tomáša vskutku vydarená sezóna, ktorá môže byť odrazom i do ďalšej úspešnej vodnopólovej kariéry.

Viktória Kužmová

Viktória Kužmová 

Tenis

Viktória sa narodila v Košiciach a k tenisu ju ako trojročnú priviedol otec Radovan, ktorý je dodnes spolu s Michalom Mertiňákom jedným z jej trénerov. 180 cm vysoká tenistka, absolventka košického športového gymnázia, je aktuálne zaradená do programu Národného tenisového centra a pravidelne reprezentuje Slovensko vo Fed Cupe. V roku 2018, ktorý zakončila na 56. mieste svetového rebríčka, dosiahla niekoľko pozoruhodných výsledkov. Dostala sa do hlavného turnaja na Grand Slame v Melbourne, Paríži, Wimbledone i New Yorku, vyhrala turnaje ITF v čínskom Šen-čene a v Trnave , bola v semifinále turnaja WTA v Budapešti a v závere roka ju iba krok delil od triumfu v Dubaji.

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy / Absolútny víťaz ŠOK 2018

Ľadový hokej

Majster sveta z roku 2002 a bronzový medailista z roku 2003 začal so seniorským hokejom už ako 18 ročný v drese rodných Košíc. Za reprezentáciu odohral 75 zápasov, v ktorých strelil 26 gólov a zaznamenal 23 asistencií. Do NHL bol draftovaný v roku 1997 klubom St. Louis Blues. Následne pôsobil v severoamerickej juniorskej súťaži QMJHL, kde sa v tíme Halifax Mooseheads stal so 71 gólmi najlepším strelcom celej súťaže. V NHL debutoval v sezóne 1999/2000 práve v drese St. Louis Blues a počas ďalšieho pôsobenia v zámorí patril k trojici najproduktívnejších hráčov v mužstve Phoenix Coyotes. Zahral si aj v tímoch Dallas Stars a Los Angeles Kings, pričom celkovo odohral v NHL osem sezón s bilanciou 117 gólov a 198 asistencií v 453 zápasoch. Po odchode z NHL vystriedal viacero klubov, medzi nimi HC Košice, švédsky Mora IK, kluby ruskej KHL Severstaľ Čerepovec, HC Lev Poprad a Dynamo Minsk, či fínsky Jokerit a bratislavský Slovan. Ako 37 ročný sa vrátil do materského klubu HC Košice, kde patrí k najproduktívnejším hráčom a mužstvo vedie ako jeho kapitán.

Ladislav Stúpak

Ladislav Stúpak

Nohejbal

Na majstrovstvách sveta mužov v rumunskom meste Kluž sa v konkurencii 18 krajín Slovenskej reprezentácii v roku 2018 vskutku darilo. Zásluhu na tom mal bezpochyby jeden z jej kľúčových hráčov, košický rodák Ladislav Stupák. Vo všetkých troch disciplínach brali slovenskí reprezentanti striebro a Ladislav mal prsty v každom z nich. Úspešný bol v turnaji jednotlivcov a tiež v súťaži dvojíc a trojíc spolu s reprezentačnými spoluhráčmi Jánom Brutovským a Jánom Kilíkom. Ladislavovi Stupákovi sa darilo i na klubovej úrovni, keď v drese českého Vsetína dokázalo trio Stupák, Chalupa, Plachý predčiť pod vedením trénera Patrika Peruna všetkých osem ligových súperov a na Valašsko priniesť majstrovský titul. Keďže česká ligová súťaž patrí medzi najkvalitnejšie na svete, tento titul má pre jeho držiteľov vskutku veľkú hodnotu

Tibor Sahajda

Tibor Sahajda

Atletika

Tento športovec vyvracia porekadlo o tom, že doma nik nie je prorokom. Práve v Košiciach sa mu zatiaľ najviac darí, keď po presvedčivom výkone na MMM 2017 zlepšil o rok na rovnakých pretekoch opäť svoje osobné maximum časom 2:15:58 a obsadil v silnej konkurencii výborné 8. miesto. Rok 2018 bol pre Tibora aj v znamení štartov na MS v polmaratóne Valencii a na atletických ME v Berlíne. Darilo sa mu i na domácej scéne, keď okrem titulu majstra republiky v maratóne práve z Košíc, nenašiel premožiteľa ani v šampionátových súbojoch v behu na 10 000 m, v krose a v cestnom behu na 10 km. Práve výsledky v sezóne 2018 mu otvárajú cestu k tomu, aby mohol pomýšľať aj na olympijsky štart v Tokiu v roku 2020

Richard Tury

Richard Tury 

Skateboarding

Košický rodák Rišo Tury chytil po prvýkrát skateboard do ruky už ako sedemročný a láska k tomuto športu ho drží dodnes. Po vynikajúcich výsledkoch v roku 2017 ho forma neopustila ani v tom nasledujúcom. Počas celej sezóny 2018 sa v súťažiach Svetového pohára pravidelne objavoval vo finálovej zostave, obsadil na pretekoch celkovo tri druhé priečky a bonbónikom bolo napokon aj víťazstvo na ťažkej trati a v silnej konkurencii, ktorá sa zišla v Paríži. Komplikovaná zlomenina vretennej kosti, ktorú utrpel pri páde vo finále v Montreali a následná nutná operácia ho na dlhé dva mesiace úplne vyradila z tréningu aj súťaží. Napriek smolnému zraneniu sa mu po návrate podarilo na záverečných pretekoch celého seriálu svetového pohára v čínskom stredisku Čcheng-tu získať cenné víťazstvo, čím si so skóre 33 900 bodov zabezpečil historické prvenstvo v sérii FISE World Series. Pripomeňme, že po rozhodnutí Medzinárodného olympijského výboru o zaradení skateboardingu medzi olympijské športy môže byť Rišo Tury už na hrách v Tokiu v roku 2020 našim horúcim želiezkom v ohni.