ŠOK | Laureáti 2019 | NÁDEJ

Zuzana Paňková

Kanoistika

Zuzka Paňková vyrástla takpovediac na vode. Jej starí rodičia i rodičia absolvovali množstvo splavov na Hornáde, Dunajci, ale aj na významných riekach starého kontinentu a už od útleho veku ju brávali so sebou. Kanoistike na divokých vodách sa venuje od 4 rokov a už ako 11-ročná vyhrala na Košickom vodáckom maratóne kategóriu žien a v roku 2019 i v absolútnom poradí, keď ukázala chrbát dokonca aj mužom. I keď bola na júlových majstrovstvách Európy vo vodnom slalome juniorov v Liptovskom Mikuláši a svetovom šampionáte v tej istej vekovej kategórii v poľskom Krakove najmladšou účastníčkou, domov sa vrátila až s tromi medailami. Zuzana trénuje v klube TJ Slávia UVLF pod vedením trénera Petra Murcka, jej športovým vzorom je Jana Dukátová a snom stať sa raz najlepšou kajakárkou i medzi dospelými.

Samuel Saxa

Samuel Saxa

Vodné lyžovanie

Rodák z Košíc, Samuel Saxa je veľkou nádejou slovenského vodného lyžovania. Člen klubu vodného lyžovania Trixen Košice mal v roku 2019 vynikajúci vstup do sezóny keď počas Európskeho pohára v rodnom meste zajazdil v disciplíne slalom najlepší svetový juniorský výkon, výsledkom 0,00 bóji na lane s dĺžkou 9,75 metra pri rýchlosti 58 km/hod a o týždeň neskôr vylepšil tento výkon o jednu bóju na Európskom pohári v rakúskom Linzi. Vrchol sezóny, juniorské Majstrovstvá Európy v Minsku, mu pokazil pád v kvalifikácii, medzi dospelými však vyjazdil zatiaľ svoje najlepšie umiestnenie, keď skončil na 5. mieste. Napriek tomu, že mu individuálny štart nevyšiel optimálne, získal na zmienenom európskom šampionáte dve medaile z tímovej súťaže, keď spolu s reprezentačnými kolegami vybojoval v súťaži seniorov striebro a s juniormi do 19 rokov bronz.

Giovanni Slanec

Taekwondo

Giovanni je rodákom z Rimavskej Soboty a taekwondu sa venuje už 10 rokov. Prvý kontakt s týmto športom získal v klube Falcon Rimavská Sobota. Po skončení základnej školy nasledoval prestup na Strednú športovú školu v Košiciach a do klubu Slávia UPJŠ Koryo Košice k trénerovi Máriovi Švecovi. Najvýraznejším úspechom tohto nádejného športovca bol v roku 2019 zisk zlatej medaile v kategórii juniorov do 78 kg na súťaži US Open v Las Vegas, ktorý je zaradený do rebríčku olympijských turnajov. V ďalšom medailovom ťažení mu zabránilo zranenie, keď si deň pred odletom na majstrovstvá Európy do 21 rokov nešťastne zranil koleno a nemohol tak súťažiť až do decembra 2019. V závere roka sa mu po tejto vynútenej pauze podarilo na Majstrovstvách Slovenska vybojovať titul v kategórii juniorov a získať striebro medzi seniormi. V súčasnosti pôsobí Giovanni v klube ŠKP Košice Ilyo-taekwondo pod vedením trénera Pavla Ižarika.