ŠOK | Laureáti 2019 | TOP 10


František a Miriam Bérešovci

František a Miriam Bérešovci

Tanečný šport

Manželia František a Miriam Bérešovci, členovia klubu TC METEOR Košice a osemnásobní majstri Slovenska sú v tanečnom športe dlhoročnými stálicami, ktorým patria popredné priečky medzi Slovenskou ale i svetovou špičkou. V roku 2019 dosiahli z pohľadu svetovej asociácie tanečného športu, založenej v roku 1935 a dnes združujúcej 99 členských štátov, hneď 2 vynikajúce výsledky. Tým prvým bolo umiestnenie na 1. priečke svetového rebríčka World DanceSport Federation v latinsko-amerických tancoch, kde sa v kategórii Senior II dokázali presadiť v silnej konkurencii 300 párov z celého sveta. Druhým, nemenej cenným, bol zisk titulu majstrov sveta v rovnakej kategórii na svetovom šampionáte v Košiciach.

Erik Černák

Erik Černák 

Ľadový hokej

Erik Černák sa narodil v roku 1997 v Košiciach a je odchovancom domácej hokejovej liahne. Úspechy začal zbierať už v mládežníckom veku, keď sa ako 16 ročný stal súčasťou seniorského tímu oceliarov a na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade získal so slovenským výberom cennú bronzovú medailu. V roku 2015 si Erika na predsezónnom drafte NHL vybral tím Los Angeles Kings a v roku 2017 sa spolu s Petrom Budajom stal súčasťou výmeny do Tampa Bay Lightning. V tom čase nebolo vôbec jasné, kedy sa v NHL presadí, keďže Lightning mali v obrane veľa skvelých hráčov. Dnes je už Erik pevnou súčasťou tímu, s ktorým zažil výbornú základnú časť NHL v sezóne 2018/2019 a v ktorého drese si v najkvalitnejšej súťaži sveta odkrútil už viac ako 100 zápasov. Okrem klubových povinností si dobre plní aj tie reprezentačné, čo potvrdil aj v roku 2019, keď bol veľkou oporou slovenského výberu na domácich majstrovstvách sveta.

Alexandra Filipová

Alexandra Filipová 

Kickbox

Alexandra skúšala ako dieťa rôzne športy. Najdlhšie, celkom 8 rokov, sa venovala jazde na koni. Nastal však zlom a akoby z trucu padla voľba na kickbox. Písal sa rok 2015 a Alexandru oslovila možnosť stať sa súčasťou čerstvo založeného Ladies Victory Clubu po vedením sestier Lucie a Veroniky Cmárových. Začiatky neboli jednoduché, ale hneď po prvom rozbitom nose bolo jasné, že Alexandra sa v tomto športe našla. Za jej najväčšie úspechy v roku 2019 možno považovať zisk titulu vicemajsterky sveta v disciplíne full contact žien na WAKO Majstrovstvách sveta v tureckej Antalyi, prvenstvá v kategórii K1 žien na Univerzitných Majstrovstvách Európy v Záhrebe i 3 najvyššie priečky v disciplíne K1 žien na medzinárodných turnajoch WAKO.

Lukáš Horváth

Lukáš Horváth 

Hokejbal

Košičan Lukáš Horváth bol jedným z tých, ktorí dokázali v slovenskom drese v júni 2019 zapĺňať Steel Arénu, aby napokon priviedli slovenskú hokejbalovú reprezentáciu k zisku štvrtého titulu majstrov sveta. Lukáš nastúpil vo všetkých siedmych zápasoch turnaja a až na úvodné zaváhanie s Českom bol priamo na palubovke svedkom víťazného ťaženia nášho tímu. Ligovú sezónu pred šampionátom odohral tento študent Fakulty telesnej kultúry Univerzity Palackého v Olomouci v drese Leaders Ružinov a po skončení svetového šampionátu mieril do tímu českého majstra Kert Park Praha. Jeho plány dočasne prekazil úraz chrbtice, no vzhľadom na Lukášov vek, on sám i všetci fanúšikovia hokejbalu veria, že v tomto športovom odvetví ešte zďaleka nepovedal posledné slovo.

Patrik Hruščák

Patrik Hruščák 

Hádzaná

Slovenský hádzanársky reprezentant Patrik Hruščák spája svoje športové začiatky s rodnými Košicami, v ktorých začal kráčať v otcových šľapajách. Do sveta sa vybral už ako 19 ročný keď svoje legionárske potulky začal v nemeckom tíme Rhein-Neckar Löwen. Okúsil aj kvalitnú maďarskú ligu v drese Kecskeméti KSE a cenná bola preňho aj skúsenosť z Kataru (al-Sadd SC) či z celku mnohonásobného majstra Slovenska Tatranu Prešov. Najviac, dovedna takmer šesť rokov, strávil tento 206 centimetrov vysoký, strelecky disponovaný ľavák na nemeckých palubovkách. Túto etapu života ukončil v roku 2018 keď sa pričinil o záchranu klubu Eulen Ludwigshafen v elitnej Bundeslige a prestúpil do švajčiarskeho TSV Fortitudo Gossau aby tam začal napĺňať dvojročnú zmluvu. Angažmán však ukončil predčasne a po rokoch pôsobenia v zahraničí sa rozhodol vrátiť spolu s rodinou domov do Košíc, aby ako pravá spojka po boku Radoslava Antla, Vladimíra Guzyho, či Alexandra Radčenka pomohol prvoligovému Košice Crows k návratu medzi domácu elitu.

Renáta Karabová

Renáta Karabová

Inline korčuľovanie

Košičanka Renáta Karabová sa vo svete kolieskových korčúľ cíti ako ryba vo vode. Je dlhoročnou členkou Slovenského rýchlokorčuliarskeho zväzu, trénerkou inline korčuľovania v košických kluboch Skating club Košice a RK Inlinecenter Košice a popri svojej stále aktívnej športovej kariére pôsobí aj ako akreditovaná rozhodkyňa v inline súťažiach doma i v zahraničí, dlhoročne sa venuje práci s mládežou a organizuje množstvo súťaží. Napriek všetkým týmto povinnostiam však stále žne úspechy aj ako aktívna pretekárka. Posúďte sami. V priebehu roku 2019 vyhrala po 11-sty krát Košický medzinárodný maratón mieru, v júni toho istého roku získala na Majstrovstvách Európy v Londýne zlatú medailu v kategórii Masters a v júli vybojovala titul vicemajsterky sveta v tej istej kategórii na Majstrovstvách sveta v Barcelone.

Patrik Koch

Patrik Koch

Ľadový hokej

Patrik Koch sa narodil 8. decembra 1996 v Malackách pričom svoju seniorskú kariéru odštartoval v sezóne 2015 /2016 debutom v českej extralige ako hráč Komety Brno. Tento 180 centimetrov vysoký obranca odohral prvé zápasy v drese HC Košice po svojom prestupe v sezóne 2016/2017, dnes ich má na svojom konte už viac ako 200 a patrí rozhodne medzi najvýraznejšie individuality hokejového tímu oceliarov. Vďaka tomu neunikol ani pozornosti zostavovateľov národného tímu, v ktorého drese debutoval v roku 2018. Najviac pozornosti a uznania si doposiaľ vyslúžil v roku 2019, keď nechýbal ani v jednom zo zápasov na Majstrovstvách sveta odohrávajúcich sa práve v košickej hale, ktorú Patrik tak dôverne pozná.

Janka Kurucová

Janka Kurucová

Vodné pólo

Janka Kurucová, kapitánka športového oddielu vodného póla Olympia Košice, ktorý pôsobí pri Strednej športovej škole v Košiciach má za sebou výborný rok ozdobený viacerými úspechmi. Na domácej scéne je to jednoznačne zisk titulu v ligovej súťaži, čo predznamenalo fakt, že táto talentovaná hráčka nemohla chýbať ani v reprezentačnom výbere trénera Milana Henkricha. Ten si v roku 2019 vybojoval po siedmych víťazných súbojoch v kvalifikácii a rozhodujúcom zápase s Tureckom, i vďaka výkonom a dvanástim presným zásahom Janky Kurucovej, postup na Majstrovstvá Európy v roku 2020. Odmenou bol pre Janku okrem toho i zisk ocenenia najlepšej slovenskej hráčky za rok 2019 podľa hodnotenia Slovenskej plaveckej federácie.

Patrik Lamanec

Patrik Lamanec

Volejbal

Rodák z Bardejova presedlal z futbalu na volejbal ešte na strednej škole a vďaka svojmu talentu sa rýchlo vypracoval na hráča o ktorého prejavilo záujem viacero klubov. Po zastávke v tímoch Trenčína a Svidníka zakotvil v roku 2017 v mužstve VK KDS šport Košice a postupne začal ako člen širšieho kádra obliekať i reprezentačný dres. Rok 2019 mu priniesol viaceré individuálne ocenenia, keď sa stal opakovane najlepším hráčom mesiaca našej najvyššej ligovej súťaže. Popri Patrikovi sa darilo i celému tímu, ktorý si po druhom mieste v základnej časti sezóny 2018/2019 vybojoval rovnakú priečku i v zápasoch play-off a nad sily východniarov bola iba majstrovská Prievidza.

Tibor Sahajda

Tibor Sahajda / Absolútny víťaz ŠOK 2019

Atletika

Tento športovec vyvracia porekadlo o tom, že doma nik nie je prorokom. Práve v Košiciach sa mu zatiaľ darí najviac, keď po presvedčivom výkone na MMM v rokoch 2017 a 2018 zlepšil na rovnakých pretekoch opäť svoje osobné maximum časom 2:15:25 a v silnej konkurencii, ako najlepší Slovák, obsadil výborné 7. miesto. Rozhodnutie dať prednosť domácemu šampionátu pred horúcimi Majstrovstvami sveta v katarskej Dauhe sa tak ukázalo ako správne a posunulo Tibora o krôčik bližšie ku účasti na letných Olympijských hrách v Tokiu. Okrem toho si v roku 2019 pripísal na svoje konto 5 titulov majstra Slovenska keď okrem prvenstva v maratóne zo spomínaných Košíc nenašiel premožiteľa v šampionátových súbojoch v behu na 3 000 m, 5 000 m, 10 000 m ani v polmaratóne.